Več kot 500 000 zadovoljnih kupcev.
070 555 551
od ponedeljka do sobote: 8:00 – 19:00

Kaj je dobro vedeti pred nakupom tekaških čevljev?

Naj vam izdamo uporaben trik, ki vam bo zelo olajšal izbiro tekaških čevljev: spoznajte sebe, preden sploh začnete spoznavati čevlje v naši ponudbi! Orientacija je v poplavi raznolikih modelov, izvedb in proizvajalcev skorajda nemogoča, če se nakupovanja ne lotite z dobro zastavljenim ciljem – najprej ugotovite, kakšne so značilnosti vašega teka in katere izzive bo moral premagati vaš novi čevelj, šele nato se podajte na lov za primernim izdelkom. Če se boste najprej zagledali v množico čevljev in šele naknadno ugotavljali, ali bodo kos svoji nalogi, boste po nepotrebnem izgubili veliko časa in živcev, v primeru zgrešenega nakupa pa morda tudi nekaj denarja! Kako torej ugotoviti, kateri čevlji bodo kot nalašč za vas?

Omejite izbiro glede na vrsto teka in podlago!

Tekaški čevlji se med seboj zelo razlikujejo glede na to, kakšni vrsti teka so namenjeni. Verjetno ni treba posebej poudarjati, da čevlji za šprint na urejeni stezi ne bodo prav nič uporabni za tek po gozdnih brezpotjih. Premislite, kakšen tek prevladuje med vašimi aktivnostmi – je to običajen rekreativni tek, gorski tek, trening na stadionu, šprint, maraton?

Ob tem ne bo težko ugotoviti še enega pomembnega podatka – po kakšni podlagi najpogosteje tečete. Ta prav tako močno vpliva na izbiro tekaških čevljev. Če boste tekli po neurejenih gorskih poteh in gozdnih stezah, potrebujete trpežen čevelj s kakovostnim nedrsečim podplatom. Če boste tekli po asfaltu, je dobro izbrati lahke in zračne čevlje z odpornim podplatom in dobrim blaženjem. Na stezi pridejo v poštev spet drugačni čevlji, morda opremljeni z žebljički za bliskovit štart.

Ko omejite izbiro tekaških čevljev glede na vrsto teka in podlago, bo veliko lažje določiti idealen izdelek, saj boste izbirali med ožjo ponudbo čevljev. Praktično vsi izdelki v tej zoženi skupini bodo bolj ali manj kos nalogi, za katero ste jih izbrali, a za popolno ujemanje z vašim novim parom je dobro vedeti še par stvari.

  

Udobje, udobje, udobje!

Niti najbolj vrhunski tekaški čevelj vam ne bo pri teku prav nič pomagal, če se v njem ne boste počutili prijetno. Ne samo takrat, ko ga obujete pri pomerjanju, temveč predvsem po pretečenih kilometrih, ko pride vsaka malenkostna težavica še posebej do izraza.

Ugotovite, kakšno obliko stopala imate ter kakšna je vaša tehnika teka. Nekateri tekaški čevlji so bolj prilagojeni za široka stopala, drugi za ožja. V tem kontekstu je pomembna tudi telesna teža – težji tekači bodo izbrali posebej blažene čevlje, ki bodo absorbirali sile pri teku in ohranili sklepe v odlični formi, medtem ko lažji tekači s tem običajno nimajo težav in lahko izberejo manj blažene copate. Analiza tehnike teka pride v poštev predvsem pri zahtevnejših tekačih, ki želijo z optimalnim čevljem za nekaj sekund preseči osebni rekord. Pomoč pri tem boste našli v večjih tekaških centrih, ki nudijo tovrstne storitve.

Pri ocenjevanju udobja je ključno pomerjanje čevlja. Pri tem ne pozabite na nogavice, ki jih običajno uporabljate pri teku. Pomerjanje vzemite resno in upoštevajte razmere, ki vas spremljajo pri teku. Ne kupujte na pamet, zaupajte le preverjenim številkam in modelom, neznane pa dobro pomerite. Pri velikosti čevlja si pustite nekaj prostora, približno za kazalec za peto. Tako ne bo težav, če si boste nadeli dodatne nogavice, poleg tega bo tek udoben tudi po zahtevnejših turah, ko noge zaradi obremenitve nekoliko zatečejo.

Odločajte se za priznane proizvajalce in preverjene modele

Ne izberite takoj najcenejšega modela, ki ustreza zgornjim nasvetom. Tekaški copati naj bodo kvalitetni in vzdržljivi, da jih ne bo treba menjati vsak mesec. Z investicijo v kakovosten par čevljev boste na dolgi rok prihranili, pri tem pa boste na vsakem koraku uživali! Preberite mnenja in kritike uporabnikov in upoštevajte njihove besede. Če še vedno niste povsem prepričani, pa seveda vprašajte prodajalca!

Preverite našo ponudbo tekaške obutve TUKAJ.