Več kot 500 000 zadovoljnih kupcev.
070 555 551
od ponedeljka do sobote: 8:00 – 19:00

Kako izbrati prave smuči?

Čeprav nerad pišem, se nisem mogel upreti želji, da vam pomagam razumeti nekatere osnovne pojme glede izbire smuči. 

K pisanju me je vzpodbudil znanec, ki mi je pokazal smuči, ki jih je ravnokar "ugodno kupil" v trgovini čisto blizu nas. Vzdržal se bom komentarja o ugodnem nakupu, ne morem pa mimo tega, kaj je kupil. Ko mi je povedal, kako so mu pomagali izbrati zanj "primerne" smuči, nisem mogel verjeti, da je za njihove "strokovnjake" pri izbiri smuči najpomembnejša telesna višina, saj je dobil nasvet, da je zanj prava dolžina nekje med usti in nosom. 

V letih od 1985 do 1990 sem delal kot pomočnik glavnega trenerja v takrat izredno močni jugoslovanski reprezentanci (Križaj, Petrovič, Benedik, Čižman...). Takrat sem na lastne oči spoznal, da višina smučarja in dolžina smuči nimata nikakršne povezave. V tistih časih so vsi tekmovalci v svetovnem pokalu uporabljali slalomske smuči dolžine 205 cm in veleslalomske 210 cm.

To moje spoznanje se je ponovno potrdilo več let kasneje, ko so vsi tekmovalci pričeli uporabljati krajše - karving - smuči. Takrat sem kot Rossignolov serviser delal v švedski ženski reprezentanci s Pernillo Wiberg na čelu. Tudi pri teh novih karving smučeh sem opazil, da imajo vse tekmovalke enako dolge smuči, ne glede na telesno višino. To je bilo še posebej očitno v naši ekipi pri Pernilli (160 cm) in Titti (180 cm). Takrat sem dobil dokončno potrditev, da smučka ne ve, kako visok je smučar, ki smuča z njo.

Zato vam bom po vrstnem redu napisal, kaj vse vpliva na izbiro pravih smuči:

  1. ZNANJE SMUČARJA: Se z uvedbo karving smuči meri predvsem s tem, do kakšnega nagiba je smučar sposoben nagniti smučko v zavoju in jo voditi skozi zavoj. Nagibi smuči vrhunskih tekmovalcev dosegajo namreč tudi do 75 stopinj. Večji kot je nagib smuči, manjši je radij smučke in s tem krajši zavoj. Po domače povedano, boljši je tisti, ki da smučko bolj na "kanto".
  2. NAČIN SMUČANJA: Zelo pomembna pri izbiri smuči je dolžina zavojev in hitrost smučanja.
  3. TELESNA PRIPRAVLJENOST POSAMEZNIKA: Dobra telesna pripravljenost je ključnega pomena, kajti brez nje ne morete odlično smučati oz. z drugimi besedami, ne morete pokazati znanja, ki ga imate. Dobra telesna pripravljenost v kombinaciji z vrhunskim znanjem povzroči izjemne obremenitve, zato so za takšno kombinacijo primerne samo najboljše smuči.
  4. TELESNA TEŽA SMUČARJA: Je tudi zelo pomembna, kajti če imamo dva enako dobra smučarja z veliko razliko v telesni teži, potrebujeta definitivno različne smuči.
  5. ŠTEVILO SMUČARSKIH DNI NA LETO: To pa je predvsem ekonomski nasvet. V kolikor smučate samo nekaj dni v letu, si ne kupite predragih smuči, ker je škoda, da vam 360 dni v letu smuči (in posredno tudi denar) ležijo v kleti. Bolje kot kupiti zaradi tega cenejše (slabše) smuči, si je smuči sposoditi. Sposodite si jih lahko TUKAJ

Kot ste lahko razbrali, telesna višina ne igra vidne vloge pri izbiri pravih smuči.