Več kot 500 000 zadovoljnih kupcev.
070 555 551
od ponedeljka do sobote: 8:00 – 19:00

Kako začeti z rekreativnim tekom?

Začnite počasi in postopoma

Želja je običajno večja kot izvedba in ravno zaradi tega je pomembno, da se že na samem začetku zavedate, da je uvajanje teka v vsakdanjik postopek, ki zahteva čas in močno voljo. Človeško telo in um potrebujeta v povprečju tri tedne, da se navadita na spremembe.

Če je bil vaš vsakdanjik doslej sestavljen iz avta, stola in kavča, potem si lahko predstavljate, da ga ne bo tako enostavno prelisičiti. A naj vas to nikar ne ovira pri vaši zastavljeni poti. Še več, da bi kar najhitreje navadili telo na novo rutino, najprej začnite s hitro hojo, ki jo nato izmenjujete s tekom. Za začetnike velja pravilo, da je najboljši tek ravno tisti, ki ga kombiniramo s hojo. Začnite tako, da najprej eno minuto tečete, nato štiri hodite. S časom in fizično pripravljenostjo postopoma zmanjšujte čas hoje in podaljšujte čas teka vse dokler se pri teku ne boste počutili udobno in motivirano.

Za začetek tecite 2 - 3 krat na teden, pri čemer si med tekom vzemite vsaj en dan prosto.

 

Izberite primerno obutev in opremo

Pozabite na športno obutev, ki bo “za silo” dobra za prve dni. Tek, čeprav rekreativni, je resna stvar in tako kot pri ostalih športih, tudi tu tvegamo nastanek poškodb, če zanj nimamo ustrezne opreme.

Izbira primerne obutve naj bo premišljena in pripravljena. Na trgu je ogromno različnih modelov tekaških copat, ki so narejeni za različne oblike stopal in namenjene različnim terenom. Če sami še ne veste, katere tekaške copate izbrati, lahko nekaj osnovnih napotkov za nakup obutve najdete tukaj (https://www.rossisport.si/izberi-pravi-model-tekaskih-copat).
Poleg tekaških copat izberite tudi kvalitetne tekaške hlače in majico, ki bodo med tekom omogočali dihanje in zračnost. Bombažne majice za tek niso najboljša izbira, saj bombaž nase veže vodo in znoj, kar pomeni, da boste tekli mokri.

           

Če boste z rekreativnim tekom začeli v zgodnji pomladi, imejte v mislih, da so jutra in večeri še hladni, zato kakšen dodaten kos tekaške opreme ne bo odveč. Ko se naše telo ogreje, dobi občutek, da je zunaj topleje kot je v resnici. Izkušeni tekači zato pravijo, da dejanski temperaturi dodajte še 10 stopinj in dobili boste realno tekaško temperaturo. Kadar je zunaj, na primer, 14 stopinj, se za tek oblecite kot bi jih bilo 24. Tako boste optimalno oblečeni in pripravljeni na rekreacijo.

 

Odkrijte najboljši čas za tek

Čeprav velja, da jutranja aktivnost blagodejno vpliva na naše počutje skozi ves dan, pa nismo vsi jutranji tipi. Ko boste začeli z rekreativnim tekom, predlagamo, da preizkusite teči ob različnih urah.

Pomlad je idealen čas za tovrstno testiranje, saj imamo optimalne temperature skozi ves dan. Če tečete trikrat na teden, začnite teden z jutranjim tekom, nadaljujte s tekom po kosilu (če vam to dopušča čas), zadnji trening pa odtecite zvečer. Zadajte si isti čas treninga in isto stopnjo intenzivnosti, po koncu zadnjega treninga pa primerjajte rezultate in vaše počutje.

 

Poiščite pravi teren

Že kmalu po prvih treningih boste spoznali, po kakšnem terenu najraje tečete. Če pogosto čutite bolečine v kolenih, predlagamo, da izberete mehkejšo podlago kot so gozdna tla ali travnate površine ob cestah. V primeru, da tega ni v vaši bližini, lahko tečete tudi po asfaltu, vendar naj bo to pogojeno s kvalitetno obutvijo.